"Zero Emission Station"
A kutatóállomás energiaellátását kizárólag megújuló energiaforrások biztosítják. A tervek szerint 9 turbina csak elektromos áramot termel, míg a napenergiát részben áramtermelésre, részben meleg víz előállítására használják. Az állomás teljes energiafelhasználásából 12%-ot fedeznek a 22m² alapterületű napkollektorok, 40%-ot a 380m² alapterületű fotovoltaikus napelemek, míg a maradék 48%-ot a 9 darab turbina fedezi. Az energia felhasználását, az előre meghatározott fontossági sorrendnek megfelelően egy programozható "okos" hálózat felügyeli, a fel nem használt villamos energiát akkumulátorok tárolják.
Az épület kialakításakor gondosan figyelembe vették a kutatók tevékenységét és az egyes helységek jellegzetességeit. A koncentrikus körökből álló állomás középső részén találhatók a legfontosabb technikai berendezések: a víztisztító berendezés, a szellőztető- és a vezérlőberendezés, illetve az akkumulátorok. A következő körben kaptak helyet a konyha és a tárolóhelységek, a következő körben a kutató és pihenőhelyiségek, az utolsó kört pedig az állomás szigetelt külső fala alkotja.
Az állomások, mielőtt valaki bármilyen eszközt bekapcsol, engedélyt kell erre kérni a központi modultól, amely az energiafelhasználást szabályozza. A szellőztető berendezés és a bioreaktor magas prioritást élvez, a kutatóállomások és a konyha közepes prioritást, az összes többi berendezés alacsony prioritású besorolást kapott - ha nincs elegendő áram, akkor ezeket a berendezéseket nem lehet működtetni.
A kutatóállomás várható élettartama min. 25 év, de ezt követően sem fogja a helyi környezetet terhelni: fa és rozsdamentes acél szerkezetét szét lehet szerelni és az Antarktiszon kívül újrahasznosítani.
|